Як правильно доглядати за килимами

Правильний догляд за килимами і килимовими виробами підвищує їх міцність та продовжує термін служби.

Цікаво, що найменше турбот вимагають стародавні антикварні килими. Адже в процес їхнього виготовлення включався й етап випробувань. Виткані із вовни килими вимочували, прасували, висушували й вивітрювали, щоб потім вони не сіли при пранні й були стійкі до фізичних впливів. Хоча килими ручного способу виробництва відрізняються довговічністю й простотою догляду, все-таки й вони не застраховані від забруднень.

В умовах експлуатації особливу увагу слід звертати на зношування ворсової поверхні килиму.
Для того, щоб зношення ворсової поверхні було рівномірним, рекомендується міняти положення килимів на підлозі.
В проходах, коридорах, вестибюлях, на сходових клітках килимові покриття зазнають нерівномірного і передчасного зношування, тому доцільно покривати їх доріжкою з полотняної тканини або іншого матеріалу. Для зменшення зношування, збільшення еластичності і пружності килима рекомендується підкладати під нього повстяну підоснову або губчасту гумову підкладку. Підлога, на який розкладають килими, повинна бути ретельно очищена і суха..

Щоб не боятися забруднень і не зберігати розкішну річ згорнуту в рулон, необхідно дотримувати кілька простих правил по догляду:

  • не зберігати й не стелити килим у приміщеннях з підвищеною вологістю
  • не ставити на килим меблі з гострими ніжками;
  • іноді розвертати лежачий на підлозі килим на 90 або 180 градусів – так,щоб уникнути нерівномірного зношування килима в місцях, де особливо часто по ньому ходять;
  • сушити килими природним способом, особливо це стосується вовняних килимів;
  • частіше пилососити килим з вивороту.
    Будь-які пролиті рідини необхідно видаляти негайно – чим довше залишається рідина на килимі, тим менша ймовірність видалення плями без слідів.
    Пролиті рідини збираються гігроскопічною тканиною, а тверді забруднення акуратно забираються, а потім видаляються плями. Застаріла пляма може доставити чимало турбот навіть професіоналам.

Тому плями, що виникають на килимі в процесі експлуатації, необхідно видаляти вчасно.
Головна умова для того, щоб не залишилося плями – не втирати її в килим.
Потрібно негайно промокнути рідку пляму серветкою, або забрати, якщо це тверда маса.
Для того щоб уникнути контурів плями, потрібно посипати край тальком або крохмалем і чистити від краю до середини плями. Після цього розправити ворс в одному напрямку і висушити.

Для чищення килима використовують сухе, вологе і хімічне чищення.

Сухе чищення.
Протягом трьох-чотирьох місяців з початку експлуатації інтенсивно чистити килим порохотягом чи застосовувати для чищення жорсткі щітки не рекомендується. В наступний період килими слід чистити раз в тиждень порохотягом, зволоженим пружним трав’янистим віником або м’якою щіткою. Найпростішим способом чищення можна назвати чищення порохотягом, адже до 70 % всіх забруднень складають сухі частинки. Килими з натуральних волокон активніше затримують бруд, ніж синтетичні, і при чищенні вимагають більш ретельної обробки. Килими із синтетичних ниток добре чистяться порохотягом, свіжі плями на ворсовій поверхні легко чистяться теплою водою. Килими хорошої якості можуть затримувати до одного кілограма бруду на один квадратний метр. Головним накопичувачем бруду служить верхня частина ворсу близько 40% від його довжини. Прибирання порохотягом є невід’ємною частиною догляду за ним, але з часом цього буде недостатньо, і килим потребує глибокого чищення. Не рекомендується вибивати порох з килимів, ударяючи по їх поверхні твердими предметами, пересувати меблі по поверхні килима, тощо.

Добре чистити килими взимку за допомогою снігу.
В морозний день, розстеливши килим на чистий сніг ворсовою поверхнею вниз, гнучкою лозою або прутковим віником декілька разів вибити порох,при кожному повороті килим слід перенести на чисте місце. Або розстелити килим на свіжому снігу, присипати ним поверхню. Потім промести щіткою в різних напрямках, скидаючи сніг, що забруднився, і замінюючи його новим. Однак після чищення снігом або миючим порохотягом килим необхідно гарненько висушити.

Ручні і машинні ткані килими з чисто воняним і змішаним розрізним ворсом ушкоджуються міллю і килимовим жучком,
які поїдають ворсову фарбовану вовняну пряжу (за виключенням пофарбованої в зелений колір). Щоб вберегти ворс або вовну килима від молі, корисно кожні кілька місяців вибивати килим. Повернути його ворсом вниз і постукати злегка по всій поверхні. Після цього струсити килим, щоб видалити пил і залишити на якийсь час на відкритому повітрі. Личинки килимового жучка і молі розмножуються в антисанітарних умовах зберігання, вологих запорошених приміщеннях, на забруднених ділянках килимів, які своєчасно не просушувались і не провітрювались. Тому влітку килими необхідно просушувати на сонці лицьовою стороною всередину, оберігаючи від вигорання, провітрювати, чистити.

Килим необхідно регулярно пилососити: бруд, що затримався у ворсі килиму, абразивний й може стати причиною передчасного зношування. Чистити килим потрібно по обидва боки, а 1-2 рази в рік вибивати поверхню на відкритому повітрі.
Не слід вибивати килим, повісивши на мотузку, так як витягуються нитки основи. Сухе чищення може відбуватися й за допомогою сухого порошку, що наноситься вручну або спеціальною машиною на килим. Потім порошок якийсь вас (0,5-2 години) впливає на килим, всмоктує в себе бруд, і збирається пилососом. Килим залишається сухим – і по ньому можна ходити й під час, і відразу після чищення. Можна іноді насипати на поверхню дрібну вологу куховарську сіль (вона добре вбирає пил). Потім її зручно видалити пилососом. Але не слід зловживати цим, оскільки при чищенні килима з лицьового боку велика вірогідність травмувати ворс. Звичайне чищення пилососом краще проводити з вивороту, де до речі, любить селитися міль.

Вологе чищення:
Чистити килим потрібно регулярно, навіть якщо здається, що цього не потрібно.
Справа в тому, що пил і бруд, що набираються в основу ворсу, мають властивість всмоктувати в себе з повітря вологу.
Особливо це помітно при перепадах нічних і денних температур (у некондиційних приміщеннях). А волога – сприятливе середовище для появи цвілі.
Звичайно, вовняні килими мають настільки міцну структуру, що цвіль на них практично не діє.
Чого не скажеш про їхню бавовняну основу. Вона поступово зігниває, хоча зовні це може бути майже непомітно.
Тому чистити килим потрібно не тільки регулярно, але ще й у майстерні, здатній його промити й ретельно просушити.
Чищення поверхні за необхідності можна проводити спеціальними мийними засобами, залежно від експлуатаційного навантаження, від ступеня забруднення, але не рідше ніж два рази на рік. Не використовувати твердих щіток і не терти проти ворсу.
Перш ніж мити килим, потрібно ретельно видалити з нього бруд і пил пилососом.
Чистити килим потрібно нейтральною холодною водою, (у разі сильного забруднення цілком прийнятні легкі мильні розчини в комбінації з щіткою), вовняні ткані килими більше всього бояться гарячої води, особливо окропу. Для вологого чищення краще взяти спеціальний піноутворюючий шампунь, що захистить килим від промокання. Використовувати тільки рекомендовані мийні засоби або шампунь для килимів, тому що інші засоби вимагають полоскання й можуть залишати липку плівку, що притягує бруд.
Якщо на килимі з’явилися “важкі” плями, краще не експериментувати з повареною сіллю й нашатирем.
У жодному разі не використовувати активні мийні засоби, які мають відбілюючі або фарбуючі речовини. Жирові та брудні плями з поверхні виробів можна виводити тканиною чи ватою, змоченою в чистому бензині.
Килим повинен добре просохнути. Сушити килими потрібно природним способом, уникаючи попадання прямих сонячних променів.

Вовняні килими мити не слід, оскільки велика небезпека того, що вони полиняють. їх краще чистити пилососом, витрушувати або вибивати.

Хімічне чищення.
Періодично килими необхідно піддавати глибокому чищенню:
Згодом кількість жирного бруду неминуче нагромадиться у ворсі й зовнішній вигляд виробу погіршиться.
В тих випадках, коли забруднення значне, рекомендується хімічна чистка.
Хімічне чищення килимів і килимових виробів на підприємствах побутового обслуговування проводиться способом «аквачистки» з застосуванням хімічних миючих засобів.

Для кращого зберігання килима потрібно згорнути його в рулон, але в жодному разі не складати вчетверо, інакше ворс безнадійно замнеться.
Всередину покласти засіб від молі. Міль частіше заводиться в килимах, які повішені на стіну або скручені у рулони.